Pazartesi 4 Aralık 2023
English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Gebelik Sonrası Bakım

Öğeyi Oyla
(0 oy)
alman kurdu, alman çoban köpeği

Hamilelik sonrası doğan yavrulara ve anneye uygun koşulları sağlamak için ilk yapmanız gereken oda sıcaklığını ayarlamanız olacaktır. Yavrular ilk günlerde vücut sıcaklıklarını ayarlayamayacaklarından ilk 15 gün oda sıcaklığı 30-35°C olmalıdır. Böylece belli bakteriler ve virüsler bu sıcaklıkta üreyemeyecek ve yavru­larınız için önemli olan ilk 2 hafta sorunsuz geçecektir.

Doğum sonrası, anne yavrulara özenle bakacak ilk 1 ay yavruların tüm temizliğini kendisi halledecektir. Bunu iki aşamada yapmaktadır. 1. aşama emzirmek, 2. aşama temizlik, anne yavruları özenle emzirdikten sonra yavruların çisini ve kakasını yaptırır ve bunları temizler. Yani doğumdan sonraki bir ay sizin için uygun koşullarda hiç sorun olmayacaktır. Her şeyi anne halledecektir. Yavruların gözleri 10–12. günler arası açılır, 18–20. günler arası tam olarak görmeye, 25-30. günler arası ise tam olarak duymaya başlarlar. 5. haftada yavrular artık annenin ma­masından yemeye başlarlar. Bu dönemde anne ve yavruları gündüzleri ayırıp anneyle günde 1 ya da 2 kez sadece emzirmesi için bir araya getirmenizde yarar vardır. Yoksa yavrular anneden süt emmek isteyecek, dişleri ve tırnakları geliştiği için annenin memelerine zarar verecek­lerdir. Yavrulara 4. veya 5. haftada parazit tedavisi yapmanız vazgeçilmezdir. Anneye ne kadar iyi baksanız da parazit tedavisini yaptırsanız da bu yavrularda parazit olmayacağı anlamına gelmez. Bu tedavi ya­pılmazsa yavruları kaybetmeniz söz konusu olabilir. Anne sütünden gelen bağışıklık 6–9 haftaya kadar yavrulara sütten geçer. Bu süreden sonra yavruların aşılarının yaptırılması gerekmektedir. Aşı için 7. hafta en uygun dönemdir. Bazı veteriner hekimler 5.–6. haftada aşılarını yaparlar ama bir daha bu aşıları tekrarlamak zorundadırlar. Bu da size 2 kez aşı maliyeti getirir.

NOT : Anne doğumdan sonra ishal olabilir. Birçok veteriner hekim bunun kaçınılmaz olduğunu söylese de doğumdan 1 gün önce bebeklere verilen vücuttaki şeker–tuz–sodyum oranını ve elektrot düzenini dengeleyen toz karışımlarını (Ge – Oral) suyuna koymanız ve doğumdan sonra da 3–4 gün devam etmeniz bu sorunu ortadan kaldırır.

Hamilelik öncesi annenin aşılarının tam olmasına özen göstermelisiniz.

UNUTMAYIN KÖPEĞİNİZ SİZİN KARAKTERİNİZİ ALACAKTIR!